ادامه ی نکته هایی زیبا درباره ی نماز

* در نماز پدر و مادر را فراموش نکنیم . امام زین العابدین (ع) در صحیفه سجادیه دعای شماره 16 می فرماید : " پروردگارا! یاد پدر و مادرم را پس از نماز از خاطرم مبر."

* عبدالرحمن ابن سمر می گوید : " روزی پیامبر فرمود : من دیشب چیزهای عجیبی دیدم . عرض کردم : پدر و مادرم فدای تو . چه دیده ای ؟ پیامبر فرمود : دیدم مردی را که فرشتگان عذاب او را محاصره کرده اند. در این هنگام نمازش آمد و او را از عذاب رهایی بخشید. ( مستدرک الوسایل جلد 1 صفحه 183 )  نتیجه : " نماز در روز قیامت نجات دهنده ی انسان از عذاب است. "

* امام علی (ع) : " کسی که نماز واجبش را با اخلاص برای رضای خداوند بخواند ، بعد از نماز یک دعای مستجابی نزد خداوند دارد. " نتیجه : " نماز شما در دنیا بی مزد نیست.  " 

چند جا دعا مستجاب می شود. 1- از بیمار بخواهید که برای شما دعا کند. 2- دعای مادر قطعا مستجاب می شود.

* پیامبر اکرم (ص) فرمود : " بر یهود و نصارا سلام کنید و بر یهود امت من سلام نکنید. پرسیدند : ای پیامبر ! یهود امت تو چه کسانی هستند؟ فرمود : آن ها که صدای اذان و اقامه را می شنوند ولی در نماز جماعت حاضر نمی شوند. "

* از خداوند در دعا و نماز بخواهیم که ما را بپذیرد و از خود نراند. امام علی (ع) در مناجات شعبانیه می فرماید : "  خداوندا بر محمد و آل محمد درود بفرست و چون تو را می خوانم مرا اجابت کن و هرگاه تو را ندا کنم ، ندای مرا بشنو و چون با تو مناجات کنم به من توجه فرما که من به سوی تو گریخته ام  و در حضورت ایستاده ام.

* توسل به اهل بیت در نماز-  در یکی از توقیعات (نوشته ها ) حضرت حجت (عج ) آمده است : " خداوندا! بر محمد و آل او درود بفرست و مرا با آن ها پیوند ده و از آن ها جدا نگردان و مرا از خطاها و انحرافات حفظ کن و سلام خود را بر آل یاسین بفرست.  "

     در روایت آمده است : " به حضرت حجت (عج) توسل بجو. " ( بحارالانوار جلد  84  صفحه 36 حدیث 22 )  

      درود بر شما ( ائمه اطهار) شما انوار ما هستید .( نورانیت شیعه بودن از شماست) شما آبروی ما در هنگامه های نمازمان هستید و با عنایت شما هنگام دعا و نماز و روزه و استغفار از انحراف محفوظ می مانیم.(بحارالانوار جلد 94 صفحه 38 )( توقیعه حضرت حجت )       

*  ریا در نماز- همه ی مراجع بزرگ ما می فرمایند: " ریا باعث بطلان نماز است. " خداوند در قرآن سوره ی ماعون آیه ی 4 و 6 می فرماید : " وای بر نمازگذارانی که از نمازشان غافلند و ریا می کنند. " همچنین خداوند در سوره ی نسا آیه ی 4 می فرماید : " منافقان چون به نماز می ایستند ، با کسالت می ایستند و با مردم با ریا رفتار می کنند و خداوند را جز اندکی یاد نمی کنند." ( ریا صفت منافقان و عمل حرام و گناه قلبی است )

*  آیت ا... میرزا جواد ملکی تبریزی استاد اخلاق حضرت امام خمینی (ره) قبل از این که از دار دنیا برود وضو گرفته و آماده شده بود برای نماز ظهر و عصر که هنگام تکبیره الاحرام ، دار فانی را وداع می کند. این حالت نشانگر اخلاص ایشان است. این توفیقی است برای انسانی که در بهترین عمل عبادی از دنیا برود.

*   آیت ا... جوادی آملی می فرماید : " کسی که از نماز لذتی نبرد اهل نماز نیست. " او در سخنی دیگر می فرماید : " همان طور که نماز نهی از منکر می کند ، منکر نیز نهی از نماز می کند.( مانند شراب خواری و غیبت و ...)

/ 8 نظر / 258 بازدید
محمد جواد عبدی

سلام سلام سلام... گروه طراحان قالب وبلاگ پرشين وبلاگ اين بار هم آپديت شد. منتظرم

مربارهی نماز توضیح بدهید. با تشکر.[دست]

مربارهی نماز توضیح بدهید. با تشکر.[دست]

؟

واقعا زیبا بود یا علی

رهگذر

اگر خدارو دوست داری همین الا بگو خدارو شکر و این پیامو برای 6 نفر دیگه بفرست به جز من بدین خداتو 60 دیقهدیگه برات چی کار میکنه!

emi

خیلی خوب است ولی برای تحقیق کم است هم خوبه[خنده] هم بده[شکست]

emi mokhtari

لطف کنید درستش کنید[شکست][بازنده][اوغ]

پریناز

سلام خوشحال میشم به وب منم سر بزنین