انس با خداوند

اهمیت یاد خداوند

همه ی طاعات و عبادات و ارزش های انسانی در یاد خداوند نهفته است.

قرآن مجید شان مومن را به یاد خدا توصیه کرده است. " یا ایها الذین آمنوا اذکروا الله ذکرا کثیرا " ای کسانی که ایمان آورده اید خدا را بسیار یاد کنید. ( سوره ی احزاب آیه 41 )

" فاذا قضیتم الصلاه فاذکروا الله قیاما و قعودا و علی جنوبکم ..." اگر نماز تمام شد بعد از نماز هم به یاد خدا باش . در حال قیام و کار و تلاش نیز یاد خدا باش.( سوره النسا آیه 103 )

در حال خواب هم یاد خدا باش.

نماز یک تکلیف خاص و واجب است. ذکر مستحب و نماز های مستحبی را هر جایی می شود انجام داد.

نماز شب را می شود در خودرو خواند. چون مستحب است و از نوع ذکر خداست. اما نماز های واجب را نمی شود .

امام علی (ع) به امام حسن (ع) وصیت می کند :" فرزندم همیشه یاد خدا باش."

خیلی از کارهای انسان دست او نیست. ثانیه ثانیه وجود و حیات ما نیاز به عنایت خداوند دارد. باید در هر لحظه ی عمر یاد خدا بود. یاد خدا بودن هزینه ای ندارد. یاد خدا می شود درونی باشد.

پیامبر اکرم (ص) خطاب به عده ای فرمود: " آیا شما را آگاه کنم به بهترین اعمال در پیشگاه خداوند بزرگ و چیزی که از درهم و دینار برای شما بهتر باشد." گفتند : "آری یا رسول ا..."  فرمود : " بسیار یاد خدا کنید. " ( بحارالانوار جلد 12 صفحه 157 )

پیامبر اکرم (ص) : " یاد خدا کننده در میان غافلان هم چون زنده ای میان مردگان است و همانند درختی سبز در میان درختان خشک." (  بحارالانوار جلد 92 صفحه 157 )

پیامبر اکرم (ص) : " به تحقیق که اهل بهشت حسرت نمی برند از چیزی که از دست داده اند مانند حسرتی که در یک لحظه ذکر نگفتن آن هاست."

مفهوم یاد خداوند

ذکر خداوند مراتبی دارد. یاد خداوند یا قلبی ست یا زبانی. زبانی مثل خواندن نماز و قرآن. اما قلبی ، هر ذکری که انسان از درون خود بگذراند .

مرتبه ی بعد ، ذکرهمراه با خضوع و خشوع است.

مرتبه ی سوم ، مرتبه ی ترس است. یاد خدا همراه با ترس از خداست که بالاتر از خشوع است. ترس از مخلوق به عنوان ضعف است. ذکر و یاد خدا باید با ترس از خدا باشد.

مرتبه ی چهارم ، در این مورد حضرت علی ابن ابی طالب (ع) در مناجات شعبانیه می فرماید : " خدایا این توفیق را به من بده که تمام اعمالم برای رضای تو باشد. "

انسان باید در انجام هر کاری جز خدا چیز دیگری را مد نظر قرار ندهد.  ما خیلی از کارها را برای هوای نفس انجام می دهیم. لذت ها باعث می شود که کارمان به خاطر آن ها باشد. مثل لذت طعام. باید کارهای لذتی را برای رضای خداوند انجام دهیم.

/ 2 نظر / 33 بازدید
آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

علی

[نیشخند]