نماز

درباره ی مسايل نماز و احکام آن

توسط "حامد حاجی پور" دانش آموز اهوازی صورت گرفت؛
نویسنده : حبیب اله بهرامی - ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/٥
 

توزیع رایگان بیش از 5 هزار جلد کتاب

"آموزش نماز" در مدارس اهواز

تا کنون بیش از 5 هزار جلد کتاب آموزش نماز نوشته ی "سید کاظم ارفع" توسط یک دانش آموز اهوازی در سطح مدارس این شهرستان به طور رایگان توزیع شده است.

"حامد حاجی پور" در مورد توزیع رایگان کتاب آموزش نماز به خبرنگار ما گفت: این کتاب هدیه ای از سوی "حمیدرضا ماهی صفت" طنز پرداز نامی کشورمان و دارای مدال لبخند زرین است و تنها مرکزی است که به اهدای کتاب آموزش نماز رایگان در جهان می پردازد.

این "همیار نماز" با اشاره به سخنی از حضرت علی (ع) که می فرماید:" نماز را در وقت آن بجای آور و به خاطر آسودگی، پیش از وقت بر پا مدار و به سبب اشتغال به تاخیر نیفکن و باید همه ی کارهای تو تابع نماز باشد." در مورد انگیزه ی او از پذیرش مسوولیت نمایندگی توزیع کتاب رایگان آموزش نماز در اهواز اظهار داشت: به عقیده ی این جانب بهترین شیوه ی بازدارندگی افراد یک جامعه از گرایش به کارهای خلاف و منکراتی از جمله افتادن در چاه اعتیاد و نیز تشویق و ترغیب نسل جوان به فریضه ی امر به معروف، آموزش است و چه بهتر که این آموزش از دوران نوجوانی و حتا قبل از مدرسه شروع شود .


وی آموزش نماز به دانش آموزان و ترویج و توسعه فرهنگ نماز به ویژه نماز جماعت را بهترین وسیله ی بازدارندگی نوجوانان و جوانان از رفتن به سوی کارهای خلاف بر شمرد و یکی از راه های توسعه ی فرهنگ خواندن نماز همین شیوه ی اهدای کتاب آموزش رایگان و تشویق و ترغیب نوجوانان و جوانان به این امر مهم ذکر کرد و با اشاره به آیه 45 سوره عنکبوت که می فرماید:" نماز را برپا دار، چرا که نماز انسان را از هر کار زشت و منکر باز می دارد" گفت: عبادت، وسیله تکامل و سعادت ماست و دستور خداوند به نماز، نوعى لطف و رحمت و راهنمایى است که ما را به کمال مى‌رساند؛ مثلا وقتى پدر و مادر، فرزندشان را به درس خواندن تشویق کرده و یا وادار مى‌کنند، به سود خود فرزند است و سعادت او را مى‌خواهند و این امر از روى محبّت به فرزند است و گرنه به درس خواندن او نیازى ندارند.

این "همیار نماز" اضافه کرد: نمازِ روزانه‌ی انسان، اظهار تشکر و سپاس دائمى او از این همه نعمت و خوبی هایى است که خداوند به او داده و نیز ثناگویى و تمجید انسان از این همه زیبایى و عظمت است که خداوند متعال دارد. هیچ کس براى تعریف و تمجید از یک گل زیبا که در طبیعت روییده است به شما اعتراض نمى‌کند، اما اگر زیبایى آن را نبینى، نابینایت مى‌شمرند و اگر ببینى و واکنش نشان ندهى و ستایش نکنى سرزنشت مى‌کنند که چرا ذوق و احساس ندارى و چقدر بددلى!

وی افزود: در مضمون بعضى احادیث آمده است که: "انسان در حال نماز با خداى خود نجوا و گفت‌وگو مى‌کند و اگر انسان لذت این گفت‌وگو را بچشد، هیچ گاه از حال نماز خارج نمى‌شود."

"حاجی پور" تصریح کرد: به راستى چقدر لذت بخش است با خداى جهان آفرین به گفت‌وگو و مناجات پرداختن و روحى به عظمت تمام هستى یافتن و با خداى هستى هم سخن شدن.

"حامد حاجی پور" که دانش آموز کلاس دوم مدرسه راهنمایی لقمان حکیم شهرستان اهواز می باشد، مدت یک سال است که به شیوه های مختلف از جمله توزیع رایگان کتاب به امر ترویج فرهنگ نماز در بین دانش آموزان مدارس اهواز پرداخته است.

شایان گفتن است: "حامد حاجی پور" در حکمی از سوی "حمید رضا ماهیصفت" برنده ی مدال لبخند زرین، به عنوان نمایندگی تام الاختیار این مرکز- تنها مرکز اهدای کتاب آموزش نماز رایگان در جهان- در استان خوزستان منصوب شده است.

دانش آموزان عزیز می توانند برای دریافت رایگان کتاب آموزش نماز- که توسط انتشارات پیام عدالت به زیور چاپ آراسته شده- با پیامگیر 09367409484 و نمابر 2220996 یا صندوق پستی اهواز- 4519- 61335 تماس بگیرند.